Začiatky v digitálnom umení – Potrebuješ drahé vybavenie?
Si tvorivá duša? Od malička rada kreslíš a pokukuješ po digitálnom umení? Rozmýšľaš nad tvorbou vlastných ilustrácií a opakovateľných vzorov? Ale nevieš ako začať? Ja sama som si tým prešla a je veľmi ťažké zorientovať sa v spleti všetkých rád a tipov, ktoré človek nájde na internete. Pripravila som teda niekoľko blogových príspevkov, v ktorých som zhrnula odpovede na najčastejšie otázky, ktoré dostávam od svojich followerov, a ktoré ti môžu pomôcť začať. Prvý z nich je zameraný na tipy, ako ušetriť na hardwari a softwari, keď s pattern designom, ilustráciami či grafickým dizajnom začínaš.
Čo je dôležité uvedomiť si na začiatku – všetko nové je pre nás vzrušujúce. Vidíme, ako tvoria iní, ako im to ide od ruky a naše srdiečko nám zaspieva vždy, keď ideme okolo iStoru, alebo vidíme parádny reel na Instagrame, v ktorom všetko vyzerá tak pekne a ľahko. Umelecký chlebík však nie je jednoduchý. Preto si treba dvakrát rozmyslieť, či je táto profesia naozaj tá, ktorou sa chceš živiť. Predtým, než sa teda vrhneš na nákup najlepšieho iPadu na trhu, alebo naopak, zalomíš rukami, že z teba umelec nikdy nebude, lebo si to nemôžeš dovoliť, nájdi si pár minút času a prečítaj si tento blog.
Ako začiatočník totiž vôbec nepotrebuješ drahú výbavu. Hoci drahšia a kvalitnejšia elektronika alebo software môžu tvoju tvorbu posunúť na vyšší level, na začiatok ti ju vôbec netreba. A keď časom zistíš, že táto práca je pre teba to pravé orechové a vymyslíš dobrú stratégiu, ktorá ti začne zarábať, vždy môžeš hardware vymeniť za lepší, nehovoriac o programoch, ktoré sa dajú updatenúť vždy.
V ďalšej časti článku nájdeš 10 tipov, ktoré ti pomôžu znížiť počiatočné náklady, pretože tie by v žiadnom prípade nemali byť brzdou v žití tvojho kreatívneho sna. Najdôležitejšia je totiž tvoja kreativita, zručnosti a schopnosť tvoriť pekné a jedinečné diela. A to sa dá aj bez drahého vybavenia.
Tipy ako tvoriť s minimálnymi nákladmi
1. Rozumný budget
Nastav si realistický rozpočet na kúpu vecí, o ktorých si myslíš, že ich budeš pri svojej práci potrebovať a drž sa ho. Investovať kopu peňazí do zariadenia, keď ešte ani nevieš, či ťa to bude baviť, nie je najmúdrejšie riešenie.
2. Urob si prieskum a porovnávaj:
Pred kúpou hardwaru venuj čas tomu, aby si si zistila, aké dostupné možnosti máš k dispozícii, porovnaj ceny a vlastnosti produktov, ktorých kúpu zvažuješ, pozri rôzne obchody, ceny a zľavy. Pomôcť ti môžu aj skúsenosti iných umelcov/dizajnérov/blogerov, ktoré nájdeš na ich blogoch a sociálnych sieťach. A hoci sa aj napriek tomu môže stať, že ideálnu možnosť nenájdeš, určite ti to pomôže premyslieť si, čo vlastne potrebuješ, chceš a nepotrebuješ a nechceš za to dávať peniaze.
3. Zameraj sa na základné veci
Porozmýšľaj, ktoré nástroje (či už hardware alebo software) budeš na začiatku NEVYHNUTNE potrebovať a peniaze z budgetu investuj hlavne do nich. Vyhni sa zbytočným nákupom vecí, ktoré možno ani nevyužiješ, lebo zistíš, že ťa celá táto grafická záležitosť vlastne vôbec nebaví tak, ako si si myslela, že bude. Okrem toho je veľa vecí, ktoré „nutne musíme mať“, ale v skutočnosti nám len navýšia výdavky bez toho, aby výrazne zlepšili našu prácu – napríklad platenie full verzií programov/appiek, ktoré využívame minimálne alebo najvymakanejšie a najdrahšie notebooky a tablety. (Na čo pozerať pri výbere iPadu si prečítaj v tomto blogu).
4. Využi, čo máš v domácnosti
Základom digitálneho umenia je kreslenie. Ak máš deti, určite máte doma nejaké farbičky, vodovky, fixky… na to, aby si si skúsila, či ťa to vôbec bude baviť, ti stačí aj obyčajná ceruzka. Obrázok nakresli ručne, naskenuj alebo odfoť mobilom pri dobrom svetle (tak aby nebolo vidieť tiene a nerovnosti na papieri – odporúčam fotiť pri okne, cez ktoré nesvieti priame slnečné svetlo, napríklad na severnej strane domu). Uprav kresbu v počítači, napríklad pomocou programu Adobe Photoshop alebo Illustrator (môžeš skúsiť skúšobnú verziu) a vyskladaj vzor. Ja takto fungujem už dlho a je to super!
5. Použi notebook/počítač, ktorý práve máš
Použi notebook/počítač, ktorý práve máš – aby si začala s grafikou alebo pattern dizajnom, nepotrebuješ najnovší a najdrahší počítač. Je dosť pravdepodobné, že zo začiatku na ňom aj tak nič zložité a náročné robiť nebudeš. Jediné, čo potrebuješ je, aby utiahol tvoj nosný grafický program. Čo ale môžeš urobiť pre zlepšenie výkonu je, že si v ňom urobíš poriadok. Veci, ktoré si dlho nepoužívala, ale myslíš, že ich ešte budeš potrebovať si odzálohuj na externý disk, alebo väčší USB kľúč a všetky nepotrebné veci vymaž. Ak si trochu technicky zdatná (alebo tvoj partner) a máš tú možnosť, nie je na škodu raz za čas preinštalovať operačný systém a opäť nainštalovať len tie programy, ktoré reálne používaš.
6. Zváž kúpu repasovaného hardwaru
Ak si predsa len potrebuješ niečo dokúpiť, pouvažuj nad kúpou repasovaného hardwaru (ako sú počítač/notebook, iPad, tlačiareň či skener) zo spoľahlivých zdrojov. To ti môže ušetriť značné množstvo peňazí, prípadne za rovnakú sumu môžeš dostať viac. Tieto zariadenia sú väčšinou porovnateľné s novými, odborne servisované a je na ne poskytovaná záruka (ak náhodou nie je, nájdi si iný obchod, pretože by mala byť a tým pádom to o obchode nehovorí nič dobré).
7. Využívaj akcie
Napríklad Adobe má na prvý rok používania svojich programov kompletný balík za 36€/mesiac. Keď vezmeme do úvahy, že samotný Illustrator stojí mesačne 24€, je to naozaj super cena.
8. Využi trialové funkcie platených programov
Trial je obdobie, počas ktorého môžeš daný softvér používať zdarma. Počas tohto obdobia si môžeš vyskúšať všetky veci, ktoré potrebuješ a vieš sa rozhodnúť, či ti daný program sedí, alebo nie. Prípadne ich môžeš vyskúšať viacero, porovnať a potom sa rozhodnúť, pri ktorom z nich ostaneš.
9. Používaj free verzie
Jediný program, do ktorého naozaj odporúčam investovať čo najskôr, je tvoj nosný grafický program. V ostatných prípadoch smelo používaj bezplatné verzie, na začiatok ti určite budú stačiť. Ja používam free verziu Canvy, ktorá je super na prípravu príspevkov na sociálne siete, na plánovanie príspevkov na IG a FB používaj integrovaný nástroj Meta Business Site alebo Planoly, na tvorbu jednoduchých videí/reels je super inShot, na pokročilejšiu úpravu fotiek môžeš použiť napríklad Lightroom pre mobily, ktorého základná verzia je tiež zadarmo a platené funkcie zatiaľ nepotrebuješ. Inak je viacero programov, ktoré majú platenú desktop verziu, ale mobilné sú zadarmo.
10. Predávaj cez existujúce platformy
Predávaj cez existujúce platformy – mať vlastnú stránku je super a keď to s grafickým alebo pattern designom myslíš vážne, určite k nej skôr či neskôr dospeješ a časom možno založíš aj vlastný e-shop. Na začiatok ti na vlastnú propagáciu stačia sociálne siete a predávať môžeš cez existujúce platformy ako Sashe (napríklad tričká a hrnčeky s tvojimi ilustráciami, printy atď.), Creative Market (digitálny obsah) alebo Etsy, kde to môžeš pekne skombinovať.
(Ako zarábať predajom svojich umeleckých prác? Tipy nájdeš na tomto blogu)
Ak plánuješ predávať svoje vlastné produkty, skús POD (print on demand) stránky – Spoonflower, Red Bubble, Zazzle – to sú také najznámejšie americké platformy, cez ktoré môžeš predávať produkty so svojimi ilustráciami/vzormi bez toho, aby si investovala čo i len cent (okrem Spoonfloweru, kde si musíš z každej látky objednať vzorku). Ďalšou možnosťou je Printify alebo Printful, ktoré si môžeš napojiť priamo na svoj e-shop. Výhoda je tá, že zákazník vykliká objednávku cez tvoj e-shop, ale reálne mu výrobok vyrobia zamestnanci firmy, s ktorou POD stránka spolupracuje. Tieto výrobky sa robia na objednávku, nepotrebuješ ich kupovať dopredu, nezaberajú ti miesto v byte, ceny si nastavíš ako potrebuješ a ako som povedala, máš nulové náklady na výrobu. Jediné, čo mňa ako podporovateľa lokálnej tvorby a znižovania uhlíkovej stopy mrzí je, že niečo takéto stále v SK podmienkach chýba.
Pomohli ti moje tipy? Nezabudni ich zdieľať s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. 😉 Máš nejaké ďalšie tipy ako ušetriť? Budem rada, ak sa so mnou o ne podelíš. 🙂 A zapamätaj si, že kľúčom k úspechu je v tomto prípade premyslené investovanie do vybavenia, ktoré ti pomôže v tvojej práci, ale zároveň ostať v budgete. Nechceme predsa, aby náš sen zruinoval rodinný rozpočet 😉 A ako som už spomínala na začiatku, najdôležitejšia je kreativita a chuť tvoriť pekné a originálne diela.