Veľké kúzlo: Ako žiť kreatívny život
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, čo to znamená „žiť kreatívny život“? Mnohým z nás sa kreativita spája len s umelcami. S kreslením, maľovaním, spevom a tancom, či písaním kníh. No obrovskou pravdou je, že kreativitu vo svojom živote potrebuje každý z nás. Kreativita z nás vyťahuje to najlepšie a robí náš život plnohodnotnejším a naplnenejším. Človek totiž ako jediný tvor na Zemi bol stvorený na to, aby tvoril. Podľa Biblie bol človek stvorený na obraz Boží, obraz Stvoriteľa. A či už tomu veríte alebo nie, v každom z nás sa taký stvoriteľ skrýva. A je iba na nás, ako so svojou tvorivou silou naložíme.
Poznáte knihu Big Magic (Veľké kúzlo) od Elizabeth Gilbert? Ja som ju objavila pred dvoma rokmi a táto kniha úplne zmenila môj pohľad na kreativitu a tvorivý proces. Pri písaní tohto príspevku som sa ňou do veľkej miery inšpirovala a ak ste ju ešte nečítali, určite tak urobte, keď budete mať príležitosť.
No teraz sa pohodlne usaďte a spoločne sa pozrieme na to, čo ten kreatívny život vlastne je, čo nám pomôže kreatívne žiť a čo je na tom všetkom také kúzelné.
Definícia kreatívneho života
Keď hovorím o kreatívnom živote, nemám na mysli len život, v ktorom si na seba zarábate nejakou umeleckou činnosťou. Mám na mysli život, ktorý je naplnený radosťou, poháňaný zvedavosťou, život, v ktorom každý deň robíte veci, ktoré sa vám páčia a vychádzajú z vášho vnútra. Veci, pri ktorých sa cítite sami sebou, živí a naplnení.
Každý z nás v sebe skrýva poklady, ktoré mu umožňujú takýto život žiť. Sú to vaše schopnosti, túžby, potreby a iné tajné nadania. Aby ste mohli žiť kreatívny život, musíte ich v sebe objaviť, dostať na povrch a začleniť do vášho každodenného života. A vôbec nemusíte byť maliarom, básnikom, ani spisovateľom. Nemusíte byť šampiónom. Stačí, keď naberiete odvahu a začnete robiť veci, ktoré vás robia šťastnými.
Kreatívny človek – šťastný človek
Ja som mala šťastie spoznať človeka, ktorý žil príkladným kreatívnym životom. Poznala som ho veľmi dobre, bol to môj starý otec. Nikdy nezložil ani jednu básničku, nenamaľoval ani jeden obraz. Nemal vysokú školu ani žiadne kurzy. Napriek tomu bol jeho život naplnený a bohatý. Jeho vášňou bola strojarina a práca s drevom.
Už od detstva si vyrezával z dreva, skladal veci dokopy a skúmal, ako fungujú. Po skončení strojárskeho učilišťa sa zamestnal na bani. Nie ako baník, ale ako majster v dielni. Riešil technické problémy, hľadal riešenia. Bavilo ho to a bol v tom dobrý, naozaj dobrý. Niekoľkokrát odmietol povýšenie, lebo by o to všetko prišiel. A popritom si doma v dielničke všeličo majstroval. Keď mal horší deň, zavrel sa do dielničky, kde z dreva vytváral krásne kolovrátky, svietniky, koreničky a mnohé iné poklady, ktoré potom rozdával. Svojou kreatívnou prácou s drevom nikdy nezarobil ani korunu. Za odmenu však dostal množstvo prekvapených a šťastných úsmevov žien, ktorým svoje výrobky daroval ako poďakovanie alebo len tak pre radosť.
A keď ho v neskorom veku zradili ruky postihnuté dnou, a kvôli opuchnutým kĺbom už nemohol robiť precíznu prácu s drevom, našiel si inú zábavu – začal piecť. A piekol najlepšie parížske rožky, aké som kedy jedla. Nehľadal výhovorky, hľadal kreatívne vyžitie. Spôsob, ako tvoriť a odhaliť v sebe skryté poklady. A to sa mu podarilo.
Odvaha a strach
Otázkou teraz ostáva, či aj vy máte odvahu, aby ste svoje skryté dary odkryli svetu. Odvaha neznamená nebáť sa, ale mať strach a rozhodnúť sa ho prekonať. Strach tu bude s nami vždy. Je totiž veľmi užitočný a bráni nám robiť nezmyselné veci, pri ktorých by sme sa mohli zraniť alebo prísť o život. No často býva najväčšou prekážkou v snahe žiť kreatívny život. Čoho sa vlastne bojíme?
Napríklad toho, že nemáme dostatočný talent. Že nás druhí ľudia vysmejú a skritizujú, budú nás považovať za trápnych. Že nám naša kreativita nezarobí dosť peňazí. Že už všetko bolo spravené a pre nás už nie je miesto. Že budeme pôsobiť príliš neseriózne a nezodpovedne. Že sme príliš starí, aby sme s niečím začali. Že sme príliš mladí, aby sme s niečím začali. Tých vecí je mnoho a v podstate je možno aj celkom pohodlné vyhovárať sa na svoj strach. Ale až keď sa rozhodneme nabrať odvahu a opustiť svoju komfortnú zónu, začne sa naozajstná zábava. Strach je totiž nudný.
No z času na čas sa vždy ukáže a bude spochybňovať vaše rozhodnutia a vašu kreativitu, pretože kreativita si žiada, aby ste sa ponorili do neznámych vôd a to strach nemá rád. Je naprogramovaný tak, aby nás odhováral od všetkého nového a neznámeho, aby sme náhodou pri tom nezomreli strašnou a zdĺhavou smrťou. Je to jeho evolučná povinnosť a preto očakávať, že sa v takých situáciách neukáže, by bolo naivné. Treba s ním počítať, ale nedovoliť mu ovládnuť situáciu. Vy a kreativita ste jediní, ktorí môžu rozhodovať.
Nápady
Keď sme si už vysvetlili, čo je to kreatívny život a ako je to so strachom a odvahou, je načase prejsť ku kúzlam. Elizabeth totiž verí (aj ja už tiež), že nápady sú podobne ako my, živé bytosti. Na rozdiel od nás však nemajú telo. Len si tak lietajú okolo nás a hľadajú niekoho, kto ich bude schopný a ochotný zrealizovať.
Ak si nejaká myšlienka myslí, že ste pre ňu vhodný kandidát, jednoducho vás napadne (áno použila som to dobre). Napadne vás uprostred noci a donúti vstať z postele, chytiť do ruky ceruzku a nakresliť umelecké dielo vášho života (alebo aspoň naozaj dobrý obrázok 😉). Alebo vás donúti urobiť niečo úplne iné, ale rovnako úžasné. A vy ako (ne)umelec môžete nápadu povedať : „Vitaj, cíť sa tu ako doma. Spolu dokážeme veľké veci!“
Ale tak isto mu môžete povedať :„Ďakujem, milý nápad, že si ku mne prišiel, ale teraz sa necítim na spoluprácu, pohľadaj si niekoho iného.“ A nápad sa ešte chvíľu bude snažiť získať vašu pozornosť, no nakoniec to vzdá a odíde niekam inam. A vy sa o pár týždňov dozviete, že niekde na druhom konci republiky alebo sveta ktosi vymyslel/urobil presne to isté, čo pred časom napadlo vám.
Kreatívna mamka
Mne sa to stalo už niekoľkokrát. Uvediem jeden príklad. Keď som bola na materskej s dcérkou, uvažovala som o založení profilu, na ktorom budem zdieľať tipy a nápady na tvorbu s deťmi (a určite som nebola jediná, komu to napadlo). Mala som už vymyslený názov (Kreatívna mamka) aj tipy na obsah. Ale nejak sa mi do toho nechcelo a nakoniec som skončila pri niečom úplne inom. No krátko po tom, čo som tú myšlienku úplne zahodila, natrafila som na IG na začínajúci profil s tipmi na aktivity pre deti. Jeho názov je „Zábavná mama“, dnes má už 16000 followerov a ak máte malé deti, rozhodne ho odporúčam sledovať. 😉
Teraz by som mohla nadávať na osud a hovoriť si, že keby som s tým bola vtedy začala, už som aj ja mohla mať 16000 followerov a neviem čo ešte. Ale skutočnosť je taká, že ten profil veľmi rada sledujem (odvtedy už aj ďalší podobný mamičkovsky kreatívny) a som šťastná, že som sa nakoniec vybrala inou cestou, hoci s oveľa menej followermi na Instagrame. Ja by som pri tom totiž až tak dlho nevydržala. Moje vnútorné poklady ma predurčujú na úplne inú tvorbu. V tom je krása života a tak je to v poriadku.
Nápad odchádza
Keďže verím, že nápady sú živé bytosti, verím aj tomu, že tak, ako nás nápad môže navštíviť, môže nás aj opustiť. Niekedy má na to veľmi dobrý dôvod. Väčšinou je to vtedy, keď sa mu z nejakého dôvodu nemôžeme dlhšie venovať. Stalo sa vám to niekedy? Rozbehli ste projekt, v ktorom bolo všetko jasné, plynulo to z vás ako láva, inšpirácie ste mali na rozdávanie. A potom sa niečo stalo a vy ste projekt museli odložiť. Keď ste sa k nemu po dlhšej dobe vrátili, nápad bol preč a s ním aj nadšenie, zimomriavky a všetky tie pekné veci, ktoré cítite, keď vás nápad navštívi. Niekedy sa ešte snažíme našu myšlienku oživiť, no väčšinou je v tomto prípade najlepšie nechať ten nápad odísť a počkať si na ďalší.
Buďte aktívni
Problém (alebo vlastne chvalabohu?) je, že nápady k nám nechodia každý deň. Teda také tie úžasné, čo zmenia svet. Takže čakať na taký nápad a nič nerobiť, nie je najlepší nápad 🙂. A myslím si tiež, že pre také nápady je príťažlivejšia osoba, ktorá niečo robí, vzdeláva sa a pripravuje sa na ich príchod, ako osoba, ktorá len sedí a nadáva, že sa jej nedarí. Ako teda podporiť kreativitu, aby sme pre skvelé nápady boli čo najpríťažlivejší?
V prvom rade je dôležité čakať aktívne. Mať otvorené oči aj uši. Zbierať inšpiráciu a pracovať na sebe, na svojich schopnostiach a spôsobe myslenia. Byť zvedavý a veľa sa pýtať. Experimentovať. S novými technikami, spôsobom práce, štýlom. Majte otvorenú myseľ a buďte ochotní kreatívne skúšať nové veci, aj keď to môže byť mimo vašej typickej komfortnej zóny. Ale hlavne neprestaňte tvoriť. Je úplne jedno, koľko zlých vecí vytvoríte. Aj zlý výsledok je výsledok a posúva vás bližšie k cieľu. A zároveň bližšie k nápadom, ktorým tým dáte jasne najavo, že to s nimi myslíte naozaj vážne.
Nepotrebujete povolenie
Žijeme v spoločnosti, v ktorej nám bol odmalička vštepovaný rešpekt voči autoritám (niekedy úplne prehnaný) a na všetko sme potrebovali povolenie. Od rodičov, učiteľov, lekárov, partnerov, ostatných členov rodiny… A možno ste len vyrastali v prostredí, kde boli všetci len konzumentmi a čakali, čo sa kedy okolo nich udeje. No určite ste podobne ako ja, vo svojom živote stretli niekoho, kto bol akčný a žil naplnený kreatívny život. Nájdete ľudí, ktorí strávili svoj život robením vecí. A chcem, aby ste vedeli, že na to, aby ste žili kreatívne, žiadne povolenie nepotrebujete. Ako som písala v úvode príspevku, človek je stvorený na to, aby tvoril. Tak sa jednoducho naštvite a tvorte.
Chcete napísať knihu? Naučiť sa maľovať? Naučiť sa lyžovať? Byť fitness trénerom? Tak to spravte. Vložte do toho srdce, ale neberte to príliš vážne. Nechajte inšpiráciu, nech vás zavedie kamkoľvek bude chcieť. A strávte toľko času svojho života, koľko to len pôjde tvorením a robením úžasných vecí, pretože vďaka tomu sa budete cítiť živí a plní energie.
Tak to jednoducho je. To je kreatívny život. Cesta k nemu je pre každého z nás iná. Iba vy totiž viete, aké poklady v sebe skrývate. Kreatívny život je zdôraznený život. Je lepší, šťastnejší, zmysluplnejší a oveľa zaujímavejší. Pretože z kreatívneho života vždy vzíde Veľké kúzlo.