Nie je farba ako farba
To, že nie je farba ako farba, platí vo svete grafického dizajnu do bodky. Týka sa to takmer všetkých spôsobov tlače, no ja sa dnes budem venovať najmä farbám v surface pattern dizajne, alebo teda v textilnom designe. Prečo?
Často sa totiž stáva, že si človek vyhliadne pekný obrázok alebo opakovateľný vzor (pattern), ktorý sa rozhodne vytlačiť na látku, papier, alebo iný predmet. Stiahne si obrázok, pošle ho do tlačiarne a výsledný produkt je pre neho obrovským sklamaním. Farby sú vyblednuté, prípadne vyzerajú úplne inak, ako na obrázku v počítači. Zažili ste už niečo podobné?
Už niekoľkokrát sa to stalo aj mne, preto som pre vás spísala pár dôležitých informácií o tom, čo v najväčšej miere ovplyvňuje tlač a tiež pár tipov, ako sa vyhnúť podobným sklamaniam a ušetriť si čas, nervy a peniaze. Tieto informácie vám tiež pomôžu pochopiť, ako funguje potlač látky a prečo za výsledok nie je tak celkom zodpovedný dizajnér a vo väčšine prípadov ani samotný tlačiar.
CMYK vs RGB vs Pantone
Stretli ste sa už niekde s týmito záhadnými písmenkami? Pojmy CMYK a RGB (a tak isto Pantone), by mal dobre poznať každý, kto prichádza do kontaktu s tlačou. Tieto písmenká predstavujú štandardizované kódovanie farieb, ktoré vzniko za účelom čo najvernejšieho prenosu farieb medzi digitálnymi a tlačenými médiami. Každý z týchto farebných modelov má svoje opodstatnenie a výhody, ktoré jeho použitie so sebou prináša.
RGB
RGB model je odvodený od troch základných farieb – červená (Red), zelená (Green) a modrá (Blue). Je to systém farebného zobrazenia založený na vyžarovaní svetla. Na tomto princípe tvorí farby napríklad monitor vášho počítača alebo displej mobilného telefónu. Funguje to tak, že každý pixel monitora vyžaruje kombináciu rôznych pomerov červenej, zelenej a modrej farby. Každá z týchto farieb má ešte naviac 256 stupňov intenzity, vďaka čomu vznikajú milióny kombinácií rôznych farebných odtieňov. A čím hustejšia je sieť pixelov, tým je kvalitnejší aj obraz.
Ak nie je prítomná žiadna zo základných farieb (vtedy je RGB kód 0 – 0 – 0), vidíme čiernu a daný pixel na obrazovke nesvieti. Ak sú plne zastúpené všetky tri (vtedy je RGB kód farby 255 – 255 – 255), vnímame bielu a pixel žiari na maximum.
Hlavnými výhodami tohto modelu je prispôsobivosť všetkým typom elektronického zobrazenia, či už sú to monitory, mobilné zariadenia alebo televízory. RGB najvernejšie zachovajú súborové formáty JPEG, PSD, PNG a GIF. Pri tlači v tomto farebnom modeli však môže nastať problém. Množstvo farieb, ktoré dokáže vzniknúť vyžarovaním svetla, totiž väčšina tlačiarní nie je schopná namiešať. Preto je pri tlači väčšinou používaná farebná schéma CMYK.
CMYK
Základný rozdiel medzi digitálnym zobrazením a tlačou je ten, že obrazovka svetlo vyžaruje, ale printové médium ho odráža. Aby na čiernej obrazovke pribudli farby, treba pixely rozžiariť kombináciou RGB. Aby sa farby ukázali na bielom, viditeľné svetlo dokonale odrážajúcom papieri, treba nejakú časť odrazeného svetla pohltiť nánosom kombinácie CMYK pigmentov. Preto je pri tlači nutný prevod z RGB na CMYK.
CMYK je skratka pre kombináciu farieb azúrovo modrá (Cyan), purpurovo ružová (Magenta), žltá (Yellow) a čierna (blacK alebo sa používa aj slovíčko Key). Princíp miešania farieb v tomto farebnom modeli pripomína oveľa viac miešanie farieb maliara. Medzi farbami dochádza k tzv. substraktívnemu miešaniu, čo znamená že CMYK schéma zámerne limituje farebné spektrum tak, aby farebnosť dokumentu čo najviac zodpovedala výslednej tlačenej podobe.
Substraktívnym zmiešaním základných farieb by mala vzniknúť čierna, ale v praxi často vznikne len neurčitá sivohnedá farba, preto sa čierna pridáva zvlášť a označuje sa ako K (Key).
Čo sa stane, ak zabudnete prepnúť do modelu CMYK a vytlačíte svoj súbor v RGB modeli? Nestane sa žiadna tragédia, ale je pravdepodobné, že s výsledkom nebudete veľmi spokojní. Krásne kontrastné farby, ktoré ste videli na monitore budú totiž nad možnosti tlačiarne a v lepšom prípade budú po vytlačení mdlé a nevýrazné, v horšom prípade môže dôjsť až k zmene farebnosti.
Pantone
PMS (nie, nie je to predmenštruačný syndróm 😊) je skratka pre Pantone Color Matching System a predstavuje štandardizovaný systém pre reprodukciu farieb patentovaný firmou Pantone. Ide o univerzálny dorozumievací jazyk s presnými pravidlami, ideálny pre každú komunikáciu, kde je voľba farieb veľmi dôležitá. Jeho snahou je predchádzať nedorozumeniam a chybám ohľadom presného odtieňu farieb. Dizajnér, tlačiar a klient sa tak môžu jednoznačne a s istotou dohodnúť na farebnom prevedení dizajnu.
PMS tvorí 1867 spotových farieb a každá z nich má priradený špecifický identifikačný kód. Vzorky sú vytlačené v oficiálnych publikáciách Pantone dostupných po celom svete. Mnohé z farieb sú unikátne a len veľmi ťažko reprodukovateľné v modeli CMYK. Aby farba presne zodpovedala PMS, je nutné namiešať ju z 13 základných pigmentov Pantone (14 vrátane čiernej). Preto býva často výsledkom pokusov tlačiť PMS miešaním štyroch pigmentov CMYK len veľmi chabá napodobenina originálu.
Pantone farby sú veľmi obľúbené u firiem, ktoré si dávajú záležať na svojom brande a príslušných farbách. Často sa stáva, že si značka vyberie ako súčasť identity niektorú z Pantone farieb a naopak, že Pantone farba dostane meno po značke, ktorá si ju vybrala. V PMS katalógu tak nájdete Pantone 1837 Tiffany Blue, Pantone 18-1663 Louboutin i Pantone 219 C Barbie.
Pantone Matching System podlieha autorským právam, preto nie je implementovaný v open-source, ani v lacnejších grafických softvéroch. Okolo Pantone systému je celá veda a momentálne majú niekoľko druhov vzorkovníkov pre rôzne typy materiálov a pre veci s rôznym využitím (napr. Home Decor a Fashion majú svoj vlastný vzorkovnák farieb).
Ďalšou špecifikáciou Pantone je, že každý rok zvolí jednu svoju farbu za farbu roka. Pre rok 2023 je to farba s názvom „Viva Magenta“, ktorá je tiež súčasťou mojej poslednej (ne)Valentínskej kolekcie, z ktorej látky kúpite tu.
Látky
Hoci by sa vám mohlo zdať, že po pochopení zákadných farebných schém tvorby a tlače dizajnových produktov už nemôže nastať žiadny problém, opak je pravdou a vo svete látok to platí dvojnásobne.
Okrem farebnej schémy, kvality tlačiarne a pigmentov vstupuje do hry ďalší veľký hráč a to je podklad, na ktorý sa tlačí. Určite ste si už všimli, že obrázok vytlačený na lesklom fotopapieri vyzerá inak, ako na štruktúrovanom matnom papieri. To isté platí aj pri látkach. Úplne iný výsledok dosiahnete pri tlači na hladký syntetický materiál ako napríklad polyester a úplne inak sa bude správať ľan, či bavlnené plátno.
Prírodné materiály
Poďme sa teda bližsie pozrieť, ktoré sú to prírodné materiály a ako sa farba správa na nich.
Medzi prírodné tkaniny môžeme zaradiť bavlnu, vlnu, bambus, ľan, konope… Sú to všetky látky, vyrobené z materiálov získaných z rastlinných alebo živočíšnych zdrojov. Veľmi ľahko sa farbia, no pri potlači v tlačiarni môže ľahko nastať problém s ich savosťou. Hlavne 100% bavlna má veľmi vysokú savosť farby a preto budú na nej vytlačené vzory tlmenejšie, bledšie, menej kontrastné.
Vlastnosti prírodných látok môžeme pozmeniť pridaním syntetických vlákien – napríklad elastanu – čím viac pridaného elastanu, tým žiarivejšie farby. Taktiež sa zvykne používať špeciálny povrchový náter, ktorým sa ošetrujú prírodné látky pred farbením, aby sa zamedzilo prílišnému nasatiu farby látkou. Na takto ošetrenej látke často cítiť vrstvu farby aj prstami. V tomto prípade býva prírodná látka rovnako žiarivá ako syntetická, no praním môže časom dôjsť k zošúchaniu náteru a tým pádom aj k vyblednutiu farby.
Syntetické materiály
Ďalšou skupinou sú syntetické materiály, ktoré vznikajú z vláken vyrobených spracovaním ropy. Patria sem napríklad polyester, nylon či akryl. Správajú sa opačne ako prírodné látky – je oveľa ťažšie zafarbiť ich, no pri tlači môžeme dosiahnuť krásne, jasné a žiarivé farby. A tu nastáva otázka – ak chcem na látke pekné sýte farby, musím siahať po syntetických materiáloch? Odpovede na túto otázku nájdete v poslednej časti tohto blogu.
Moje odporúčania
A čo vám teda odporúčam ja, aby ste dosiahli čo najdokonalejší výsledok?
- Posielať do tlačiarne vzor vo farebnej schéme, ktorú požadujú a dať si na to pozor. Ak neviete, v akej farebnej schéme je váš vzor (obrázok) ktorý chcete dať vytlačiť, opýtajte sa svojho dizajnéra alebo o tom INFORMUJTE tlačiara a poradťe sa s ním. Pre väčšinu tlačiarní by nemal byť problém zmeniť farebnú schému, no niekedy je potrebná ešte následná úprava farieb, za čo môže byť účtovaný príplatok. Avšak vždy je to lepšie, ako zaplatiť kopu peňazí za zlý výsledok.
- Ak si nie ste istí, VŽDY si objednajte najprv VZORKU. Na 1 000 000% to platí, pokiaľ z danej látky plánujete ušiť vecičky na ďalší predaj, no odporúčam to aj v prípade, ak chcete ušiť aj pre seba niečo, na čo bude treba viacej látky (napríklad posteľnú bielizeň). Platí to dokonca aj v prípade, ak netlačíte svoj vzor, ale kupujete látku z tlačiarne, potlačenú nejakým ich vzorom a farba látky je pre vás z nejakého dôvodu mimoriadne dôležitá. Ako sme si už hovorili, na monitore totiž všetko vyzerá trochu inak (RGB schéma – veľké množstvo možných farieb).
- Hoci je tento blog zameraný na látky, časť so vzorkou sa vzťahuje na všetky predmety, ktoré plánujete tlačiť a budú finančne náročnejšie – tlačoviny, hrnčeky, termosky, knihy…. Ušetríte si kopu nervov, času a peňazí.
- Tlmenejšie farby nie sú vždy nevýhodou. Napríklad materiály ako ľan, alebo jemná bavlna vyzerajú s tlmenejšou potlačou krásne. A ak je vaša značka zameraná na prírodu, alebo na oblečenie pre bábätká, môžu tieto látky podčiarknuť filozofiu vašej tvorby.
- Naopak, žiarivé farby pristanú umelým vláknam, ktoré sa často používajú na športové či outdorové oblečenie, kde takáto dynamika farieb dokonale pasuje. Ak by ste chceli sýte a žiarivé farby aj na prírodnom materiáli, je dobré sa najprv poradiť s tlačiarom. Odporučí vám látku s vhodnými vlastnosťami, zložením a povrchovou úpravou.
Extra tip: Ja mám už niekoľko rokov otvorený e-shop na Spoonfloweri, ked si aj vy môžete nahrať a dať vytlačiť vlastný vzor. Posledných pár rokov sú bavlnené látky objednané odtiaľ vždy žiarivé a sýte, no treba rátať s vyššou cenou a clom, keďže tieto látky sú potláčané v Amerike.
Na záver vám chcem povedať ešte jednu veľmi dôležitú vec. Dizajnér vie ovplyvniť výber farieb, avšak už menej vie ovplyvniť výsledok tlače. Mal by vám však vzor po vytlačení vzorky vedieť upraviť aspoň čo sa týka sýtosti, jasu a kontrastu. Ja pri tvorbe kolekcií netuším, či som vybrala dobré farby, kým neuvidím výsledok vytlačený na látke. Na základe skúseností už viem približne povedať, ako sa ktorá farba bude správať na ktorom materiáli, ale na 100% vám to nepovie ani skúsený tlačiar. U mňa to vo väčšine prípadov dopadne dobre. Ale vždy treba myslieť aj na možnosť, že bude treba urobiť malé zmeny, alebo použiť iný materiál.
Ak by vás táto téma zaujímala hlbšie, napadla vám nejaká otázka, mali by ste záujem o návrh vzoru, alebo len tak pokecať, pokojne mi napíšte, budem sa tešiť 😊