A čo je to ten Surface pattern design?
O anglickom pojme “surface pattern dizajn” (SPD) som prvýkrát počula v roku 2019, keď som sa viac začala zaujímať o dizajn látok. (Viac o mojom príbehu si mozete prečítať v tomto blogu.) Tento pojem je pomerne nový v celom svete a ani zďaleka nie je taký bežný ako iné umelecké oblasti, napríklad grafický dizajn, fotografia alebo ilustrácia. Ale o čom to teda vlastne hovorím?
Doslovný preklad do slovenčiny je “Dizajn povrchových vzorov”, voľne by sme toto slovné spojenie mohli preložiť ako “Dizajn vzorov pre rôzne povrchy”. Takíto dizajnéri vytvárajú opakujúce sa vzory, ktoré sa potom aplikujú na povrch rôznych výrobkov. Hlavnou úlohou týchto vzorov je upútať pozornosť zákazníka a docieliť, aby bol produkt, na ktorý je vzor aplikovaný krajší, zaujímavejší alebo funkčnejší.
Vzory, vzory, všade samé vzory
A kde takéto vzory môžeme nájsť? Všade! Na obliečkach na vankúše, na ozdobných darčekových taškách, na väčšine oblečenia v hociktorom obchode s textilom, na obaloch na telefóny, zošitoch, hrnčekoch a tanieroch, tapetách, dokonca na maľovkách robených valčekom v domoch našich starých rodičov. Súčasťou nášho sveta je obrovské množstvo vzorov, sú naozaj všade.
Ako pracuje návrhár vzorov?
Títo návrhári na tvorbu vzorov používajú rôzne prvky – ilustrácie, ručne písané písmená (tzv. hand lettering), rôzne geometrické tvary, textúry a farby. Používajú sa tiež rôzne techniky – tradičné (napr. akvarel, odtláčanie) a tiež digitálne – či už vytváranie grafiky priamo v digitálnom programe, alebo skeny prác vytvorených tradičnými metódami, ktoré sa neskôr spracujú v digitálnych programoch. Možnosti sú nekonečné, limity predstavuje len materiál, na ktorý sa vzor tlačí a spôsob tlače.
V praxi sa na to môžeme pozrieť asi takto: úlohou dizajnéra nábytku je navrhnúť pekný a funkčný nábytok, úlohou módneho návrhára je navrhovať pekné kolekcie módneho oblečenia pre deti a dospelých. Nové kreslo, samozrejme, potrebuje peknú a zaujímavú látku a koncept letnej kolekcie pre deti zase milé detské ilustrácie. A tu vstupuje do procesu surface pattern dizajnér, ktorý môže navrhnúť zaujímavý geometrický vzor na kreslo alebo milé a veselé postavičky zvieratiek na detské oblečenie.
Rozdiel medzi grafickým dizajnérom, textilným dizajnérom a Surface Pattern dizajnérom (SPD)
Grafický dizajn je umenie vizuálnej komunikácie, ktoré spája grafické prvky a texty pre prezentáciu informácie, myšlienky alebo názoru. Všetky disciplíny grafického dizajnu – logo, logotyp, inzeráty, plagáty, letáky, typografia kníh či časopisov, web design a mnoho ďalších sú tvorené za účelom vizuálnej komunikácie. Grafický dizajnér teda na rozdiel od SPD rieši komplexné problémy, ako napríklad vizuálna identita spoločnosti, merkantilné tlačoviny, reklamné kampane či webdizajn.
Textilný dizajnér je človek, ktorý rovnako ako SPD vytvára vzory určené na tlač na textil, má však oveľa hlbšie vedomosti o procese výroby samotných látok, rozhoduje o použití vlákien, veľkosti priadze, druhov farieb, spôsobe tlače atď. K textilnej výrobe teda pristupuje komplexne, zatiaľ čo návrhár vzorov rieši len vizuálnu stránku vopred pripraveného textilného produktu.
A samozrejme vzor navrhnutý SPD môže byť vytlačený aj na akýkoľvek iný povrch ako len papier či textil.
Moji obľúbení surface pattern dizajnéri
Oksana Pasishnychenko
Oksana je ukrajinská dizajnérka žijúca v Kalifornii. Vyštudovala anglický jazyk a literatúru v Holandsku a popri štúdiu začala robiť digitálne ilustrácie a neskôr podľahla čaru SPD. Ilustrovala dve detské knihy a vyvinula vlastný systém na tvorbu vektorových vzorov v programe Adobe Illustrator. Do dnešného dňa vytvorila viac ako 10 000 vzorov, spolupracovala na mnohých projektoch a svoje vzory predáva na mikro-stock stránkach ako Shutterstock, Adobe Stock, či Creative market. Svoje vedomosti odovzdáva ďalej prostredníctvom svojich kurzov, ktoré som, mimochodom, absolvovala aj ja.
Bonnie Christine Forkner
Ďalšia z mojich učiteliek, jedna z najznámejších a vo svete SPD asi aj najobľúbenejších dizajnérok. Bonnie je Američanka, neskutočne milá a sladká osôbka, ktorú preslávil blog “Going home to roost”, kde sa venovala rôznym témam z domácnosti a materstva, ale najmä spolupráca s ikonickou spoločnosťou Art Gallery Fabrics, pre ktorú vytvorila už množstvo kolekcií. Svoje vedomosti odovzdáva ďalej prostredníctvom svojich kurzov a verí, že vo svete dizajnu je miesto pre každého.
Erin Kendal
Erin je moja obľúbená dizajnérka hlavne pre jej veselú povahu a jednoduché dizajny plné ručne kreslených prvkov a teplých zemitých farieb. Profesionálnu kariéru v umeleckom svete začala, podobne ako mnoho žien, počas materskej dovolenky. Navrhovala a vyrábala laserom vyrezávané šperky a tiež deky a zavinovačky pre deti. Až kým nepodľahla čaru SPD, ktorému sa dnes venuje naplno. Tvorí kolekcie látok pre spoločnosť Hawthorne Supply Co a metráž so svojimi dizajnami predáva aj prostrednícvom obľúbenej stránky Spoonflower, kde je zároveň top predajcom.
Takže teraz, keď už viete čo je “Surface pattern design” alebo “Dizajn vzorov na rôzne povrchy”, skúste sa rozhliadnuť okolo seba a určite takýchto vzorov objavíte hneď niekoľko. A ja verím, že medzi nimi čoskoro pribudne aj ten môj 🙂