10 vecí, ktoré zabíjajú kreativitu a vedú k tvorbe kreatívneho bloku
Kreatívny blok nie je mýtus. Je to normálna súčasť života každého umelca, no v rôznych podobách sa s ním môže stretnúť každý z nás. Tá prvá skupina to má ťažšie preto, že si umením zarába na živobytie. Ak patríte do tej druhej skupiny, máte to ľahšie v tom, že si na návrat kreativity môžete počkať, ako dlho bude treba.
Z mojej skúsenosti kreatívny blok oveľa viac navštevuje práve tú prvú skupinu, hoci by sa mohlo zdať, že umelci sú už takí vytrénovaní, že zo seba dokážu chrliť jeden skvelý nápad (dielo) za druhým. Opak je však pravdou. Niekedy sa to jednoducho zasekne a nejde s tým ani pohnúť. Nič. Okno. Tma. Ani záblesk svetla.
Mne samej sa to stalo už niekoľkokrát. Preto som sa rozhodla v nasledujúcom článku venovať práve veciam, ktoré potláčajú, až zabíjajú kreativitu a vedú k vzniku kreatívnych blokov. Sú to moje vlastné postrehy a skúsenosti a možno vám pomôžu v prípade, že na vás opäť bude liezť nejaký kreatívny blok. Keď si uvedomíme, odkiaľ náš momentálny nedostatok kreativity pramení, budeme s ním lepšie vedieť pracovať a ľahšie toto obdobie prekonáme.
A tak sa teda pohodlne usaďte, vezmite do ruky svoj obľúbený nápoj a na pár minút sa začítajte do ďalšieho zo série blogov venovaných kreativite.
Čo kreativita potrebuje
Kreativita potrebuje krídla. Potrebuje voľnosť, hravosť, odvahu skúšať nové veci aj za cenu, že nevyjdú. Potrebuje urobiť jednu vec 1000 rôznymi spôsobmi, aby nakoniec vyšiel ten 1001. Kreativita potrebuje čas. Niekedy má lepší deň a stačí jej pár minút, niekedy si veci potrebuje viac premyslieť, pozrieť sa na ne s odstupom, kým konečne príde očakávaný Ahaaaa! moment. Kreativita potrebuje pozitívny prístup. Potrebuje úplné odovzdanie a dôveru. Dôveru v seba, svoje schopnosti a proces. Vtedy rastie, kvitne a vznikajú najlepšie nápady.
Stiahnutím tohto dokumentu súhlasíš so zaradením tvojej e-mailovej adresy do mojej databázy kontaktov (ktorú si budujem aj pre prípad, že mi raz niekto hackne Instagram) a tiež so zasielaním noviniek, tipov a trikov z kreatívneho sveta. Tvoja adresa je u mňa v bezpečí – sľubujem, že ju nikdy nebudem využívať inak ako na spoločnú komunikáciu a nikdy ju nebudem zdieľať s tretími stranami. Z odberu newslettra sa môžeš kedykoľvek odhlásiť.
Čo kreativitu zabíja?
1. Robenie vecí, ktoré nás nebavia
Jednotvárna práca na rovnakých veciach, hlavne na tých, ktoré nás nebavia. Umelecká kariéra nie je len o tvorení a už dupľom nie tvorení podľa seba. Ak si chceme na seba zarobiť, častokrát musíme robiť aj veci, s ktorými nie sme až takí stotožnení. A ak je tých vecí priveľa a nie sú vyvážené robením vecí, ktoré nás naozaj bavia a napĺňajú, môže to prerásť až do stavu vyhorenia. A pre taký stav je kreatívny blok veľmi typický.
2. Strach z neznámeho alebo príliš náročné zadanie
Príde za tebou zákazník, že potrebuje urobiť niečo, čo si v živote nerobila. Samozrejme, zaplatí. Tešíš sa z novej zákazky, no keď si sadneš nad papier, zrazu nevieš vymyslieť ani mäkké f. Nič, čo vymyslíš, sa ti nepáči a začína ťa prepadať zúfalstvo. Dôvod je jednoduchý – zadanie je úplne mimo tvojej komfortnej zóny (tvojich vedomostí a zručností, miesta kde sa cítiš sebavedomo a odborne) a stres a strach zo zlyhania ti bránia rozmýšľať. Kreativita vyžaduje hravosť a uvoľnenie a pod stresom je ťažké byť kreatívny.
3. Porovnávanie sa s ostatnými alebo strach, že neprekonáme samých seba
Porovnávanie sa s ostatnými a strata sebavedomia, prípadne strach, že sa nikdy nedostaneme na ich úroveň je veľmi častý jav. Stáva sa to v začiatkoch našej tvorby, ale aj vtedy, keď konzumujeme príliš veľa obsahu a inšpirácia sa mení na obavy z neúspechu a nechuť tvoriť.
Opačným extrémom je strach, že sa nedostaneme na svoju vlastnú úroveň. Ak sme už raz niečo skvelé vytvorili, môže nás prepadnúť pocit veľkej zodpovednosti, že odteraz už musíme tvoriť len také isté úžasné veci. A začneme sa báť, že už nikdy nič také skvelé nevytvoríme. Tak načo by sme mali tvoriť ďalej? Čo ak zlyháme? Čo ak si už nikto nič naše nekúpi? A bum! Kreatívny blok je na svete. Veď tvoriť už aj tak nemá zmysel.
4. Negatívne prostredie a nedostatok podpory okolia
Hoci sa to vôbec nemusí zdať ako dôležitý faktor, poznám viacero ľudí, ktorí prestali tvoriť práve kvôli pochybnostiam a nedostatku podpory zo strany ich najbližších. Hlavne tvorenie popri deťoch či práci vyžaduje zvýšenú podporu zo strany partnera alebo inej najbližšej rodiny. Nie každá z nás však túto podporu aj dostane. A hoci rodina by mala patriť k našim najväčším fanúšikom, niekedy sa z nich stanú najväčší kritici a skeptici. A keď človek každý deň počúva negatívne veci na margo svojej práce, môže sa stať, že im časom sám uverí.
5. Negatívne myslenie a mentálne bariéry
Negatívne nastavenie mysle je ďalší veľký nepriateľ kreativity a spúšťač kreatívnych blokov. Jedná sa o nastavenie mysle, v ktorom sme obeťami systému, veríme, že nikdy z nás nič nebude, nikdy nebudeme bohatí a slávni, nikdy…. (doplň). Aj ten najväčší optimista sa niekedy dostane do podobného stavu. Ak je tento stav len krátkodobý, nie je to veľký problém, no ak je takto človek nastavený permanentne, už to môže mať veľmi vážny dopad na jeho kreativitu a tiež celkovú kvalitu života.
Pod pojmom „mentálne bariéry“ myslím predsudky voči našej vlastnej osobe, ktorými si sami nastavujeme limity. Som príliš stará, aby som začala tvoriť…. Som príliš mladá, aby som si na seba vedela zarobiť… nemám na to vhodné vzdelanie, dostatok disciplíny, nemám vhodnú výšku, váhu, bla bla bla… Veď čo si o mne pomyslia ostatní???
6. Pocit tlaku
Nedostatok zdrojov, ako je čas alebo peniaze v nás môže vyvolať pocit tlaku resp. nátlaku na to, aby sme boli kreatívnejší a efektívnejší, aby sme ako stroje makali vždy, keď je to možné a s maximálnym možným nasadením. Veríme, že takýmto spôsobom sa nám rýchlejšie podarí začať si na seba poriadne zarábať a získať viac času na rodinu. Toto bol dlho aj môj prípad. Takýto spôsob môže istý čas dokonca fungovať ako hnací motor pre kreativitu, ale je dlhodobo neudržateľný a vedie k totálnemu vyhoreniu, dokonca môže viesť až k vážnym zdravotným problémom.
7. Problémy v súkromnom alebo pracovnom živote
Týmto problémom čelí občas každý z nás. Sú to veci ako stres, rôzne druhy strachu, finančná neistota, zdravotné problémy, vzťahy, smrť blízkeho človeka… Všetky tieto veci zamestnávajú našu myseľ natoľko, že pre kreativitu neostane miesto.
8. Zdravotný stav
Zdravotný stav je veľmi dôležitý faktor a nikdy by sme ho nemali podceňovať. Pokiaľ nie sme zdravotne v poriadku (fyzicky a mentálne), je veľmi ťažké niečo tvoriť. A teraz nehovorím o ľuďoch s handicapom, ktorí môžu byť veľmi talentovanými umelcami. Hovorím o bolestiach hlavy, rôznych chorobách, úzkostiach, depresiách… Pretože stále platí pravidlo, že v zdravom tele, zdravý duch. A kde je zdravý duch, je aj zdravá kreativita 😉
9. Menštruačný cyklus
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako môže menštruačný cyklus u žien vplývať na ich kreativitu? Ja som sa touto témou začala zaoberať až pred pár mesiacmi. A sama na sebe vidím, že na moju kreativitu to má obrovský dopad. Najhoršie to je vždy pár dní pred menštruáciou. Vtedy sa u mňa spája hneď niekoľko z vyššie uvedených bodov – porovnávanie s ostatnými, negatívne myslenie a pocit, že moja práca za nič nestojí. Mám „depky“ a bojím sa, že už nikdy nič nebude dobre. Áno, naozaj mám pár dní do mesiaca takéto stavy, kedy svet vidím úplne čierny. A naopak, najlepšie sa mi tvorí pred a počas ovulácie – vtedy len tak srším nápadmi, cítim sa skvele vo svojom tele, som sebavedomá a veselá. Mám obrovskú chuť hrať sa a vtedy vznikajú moje najlepšie nápady 😊 spozorovali ste na sebe tieto stavy aj vy?
10. Nedostatok oddychu
Najčastejší a najpodceňovanejší dôvod vyhorenia a kreatívnych blokov je práve prepracovanosť, nedostatok oddychu a zlý work-life balance. Oddych je rovnako dôležitý ako práca a pre kreativitu to platí niekoľkonásobne. Keď je človek vyčerpaný a vystresovaný, jeho mozog sa oveľa viac sústreďuje na samotné fungovanie a prežitie, ako na generovanie nových nápadov.
Dostali sme sa na koniec dnešného príspevku. Našla si sa v niektorom bode? Trápi ťa niektorý z vyššie uvedených problémov? Brzdí ťa v tvojom kreatívnom živote? Ak ťa tvoja kreativita opúšťa, skús sa zamyslieť nad svojim životom a možno zistíš, že príčina je niekde medzi bodom 1 a 10 🙂
Možno ste v článku čakali aj rady, ako tieto stavy prekonať. Väčšina z týchto príčin má však zložitejšie pozadie a nájsť všeobecné riešenie býva ťažké. Preto som hľadanie riešenia nechala na vás.
Strach zo zlyhania, pochybnosti o sebe, nedostatok podpory, problémy s duševným a fyzickým zdravím, negatívne myslenie či mentálne bariéry sú len niekoľkými príkladmi vecí, ktoré môžu zabiť našu kreativitu. Je dôležité, všímať a uvedomovať si pôsobenie týchto vecí na našu kreativitu a náš život a vedome podniknúť aktívne kroky na ich prekonanie.
V konečnom dôsledku je len na nás, aby sme svoju kreativitu chránili a živili, aby mohla naďalej prekvitať a obohacovať naše životy. Zapamätajte si, že neexistuje správny alebo nesprávny spôsob tvorenia. Je to krása našej jedinečnosti, vďaka ktorej vynikáme na našej tvorivej ceste. Nedovoľte nikomu a ničomu (ani samej sebe), aby vám bránili robiť to, čo máte radi.
V ďalšom a zároveň predposlednom článku tejto májovej kreatívnej série mám pre vás pripravených niekoľko tipov, ako čo najrýchlejšie opäť naštartovať kreativitu, ak sa už na vás nejaký ten kreatívny blok nalepí.